"Prevencí k dlouhověkosti"
„Stárnutí je jako manželská dvojice – když jsou oba mladí, komunikují mezi sebou velice dobře. Ale časem, jak žijí v těsné blízkosti po mnoho let, se komunikace zhoršuje, až se úplně rozpadne,“ říká primářka certifikované Anti-Aging kliniky A2C MUDr. Monika Golková.
A stejně jako v manželství problém vyřeší komunikace, tentokrát je to komunikace uvnitř buňky,“ dodává lékařka, která se zúčastnila kongresu Zdravé stárnutí na Harvardově univerzitě. Společná studie uskutečněná Lékařskou fakultou Harvardovy univerzity, Národním institutem stárnutí a Univerzitou Nového Jižního Walesu v Sydney přinesla velice převratná zjištění. Komunikace uvnitř buňky funguje zejména mezi jejím jádrem a mitochondriemi. Jakmile se tato komunikace zpomalí, začínáme stárnout. Doplněním molekuly, která se přirozeně nachází v lidském těle (vědci ji nazvali jménem NAD), se podařilo obnovit komunikaci uvnitř buňky v těle staré myši, která poté vykazovala známky jako u zvířete o mnoho let mladšího.
Vědci byli ještě donedávna skeptičtí, že stárnutí lze zvrátit. V procesu stárnutí se odehrává mnoho mutací a mitochondriálních změn na úrovni DNA, které již nelze změnit.
Profesor genetiky na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity David Sinclair, se již před lety zaměřil na skupinu genů dlouhověkosti zvanou sirtuiny. Dokázal je aktivovat pomocí polyfenolu resveratrolu, který se přirozeně nachází v červeném víně. Naše buňky zůstávají mladé, pokud je komunikace mezi SIRT1 (lidským genem dlouhověkosti) a mitochondriálním genomem zachována. K tomu je důležitá látka NAD. S věkem ale její hladina klesá a komunikace se narušuje. Buňka ztrácí energii a stárne.
Vědci doplnili endogenní látku, která se v buňkách přetváří na NAD, a obnovili komunikaci uvnitř buňky. Pokud to uděláme včas, ještě než se hromadné poškození znásobí, můžeme zvrátit proces stárnutí? O kolik můžeme posunout zpět své biologické hodiny? Tyto otázky je nyní nutné vyřešit a čeká nás ještě dlouhá cesta.
Zdrojem energie každé buňky jsou mitochondrie. Jsou to malé struktury uvnitř buněk, které fungují jako naše elektrárny. Vědci nedávno zjistili, že s buňkou dokáží komunikovat. Tato komunikace udržuje buňku zdravou, funkční a také nestárnoucí…
Resveratrol je bioaktivní látka patřící do skupiny polyfenolů a bioflavonoidů. Aktivuje sirtuiny. Sirtuiny jsou zodpovědné za ochranu buněk. Zjednodušeně se dá říci, že jde o skupinu enzymů, které mají potenciál chránit organismus před onemocněním a DNA před poškozením. Zbavují DNA některých navěšených molekul bílkovin (deacetylují histony) a umožnují tak šroubovici její těsnější sbalení. Takto „utažená“ DNA je méně náchylná k poškození. Enzymy nazývané sirtuiny existují v každé naší buňce, ale ve středním věku jsou již méně aktivní. Vědci předpokládají, že sirtuiny podporují regeneraci naší DNA, prodlužují buňkám život, podporují spalování tuků a pozitivně ovlivňují metabolismus cukrů. Lidé užívající resveratrol pociťují větší energii, mají lepší metabolismus a výrazně lepší koncentraci. Dalším pozitivem resveratrolu je, že dokáže zastavit nebo zpomalit růst určitých nádorových buněk. To již bylo prokázáno na myších a lidské klinické studie právě probíhají. Studie rovněž ukazují, že resveratrol potlačuje záněty a má také protivráskový účinek.
Resveratrol aktivuje sirtuin SIRT1 a následkem toho si potom naše tělo myslí, že drží zdravou dietu a cvičí, i když tomu tak není.
Lidské tělo si bohužel vitamin C vyrobit neumí. Současné studie ukazují, že aktuální množství vitaminu C v potravinách se neustále snižuje, a doplňovat vitamin C z potravin je tudíž velice obtížné. Tento vitamin je ale pro naše tělo naprosto nepostradatelný. Je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, podílí se na tvorbě kolagenu a elastinu, působí silně antioxidačně. Produkty nejvyšší kvality jsou charakteristické bio-aktivitou (výbornou využitelností všech mikroživin), vysokou snášenlivostí a nepřítomností přídavných chemických látek.
Stopový prvek selen přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem a má zásadní význam pro udržení normální funkce imunitního systému, rovněž podporuje normální činnost štítné žlázy. Kromě toho selen pomáhá udržovat zdraví pokožky, nehtů a vlasů, přispívá však také k normální spermatogenezi (vzniku spermií ve varlatech).
Zdroj: časopis Moje zdraví / listopad 2014
"Prevencí k dlouhověkosti"