JAK SE BOHATÍ UDRŽUJÍ: HORMONÁLNÍ KRÉMY - FIRST CLASS

Jste na jednání. Proti vám sedí muž, který doslova usíná, má problém soustředit pozornost. Příčinou únavy i během dne bývá nedostatek testosteronu. Nebo vás uvítá žena mezi čtyřicítkou a padesátkou s povislými rysy obličeje a kůží na pažích. Zdá se plačtivější, snad každá maličkost jí rozhodí. Příznak ubývání estrogenu, růstového hormonu a progesteronu. Hormony ovlivňují v těle skoro všechno, zvenku i zevnitř. Když se pak skloubí medicína s kosmetikou, vznikne malý zázrak: kelímek, který obsahuje přesně to, co tělu schází. Je to krém na míru.

Na první pohled nevypadá nijak mimořádně. Speciální hormonální krém se totiž nebarví ani neparfémuje (leda by si to klient výslovně přál) a ani obal se nepyšní zvláštním designem. To důležité se pozná za týden, dva nebo tři – v podobě zpevněné tváře, větší chuti do života nebo rychlejších reakcí a lepší paměti. Anti-aging obor se v Americe vyučuje na univerzitě a dělá se z něj atestace. U nás o něm zatím ví málokdo. Ti úspěšní, kteří chtějí něčeho dosáhnout a udržují se v perfektní kondici, aby to dokázali, také chodí k zatím jedinému

NEJŠETRNĚJŠÍ LÉK
 

Většina zájemců se dostavuje se seznamem stížností a potíží. Následuje pohovor, odběr krve, vzorku vlasů a DNA. A screening, na němž spolupracuje Endokrinologický ústav, někdy i zahraniční laboratoře, zjistí problémy, které už člověk má, i ty, které by časem – při nezměněných návycích – mohly nastat. Někdy stačí nasadit vitaminy nebo upravit stravu, při nutné hormonální léčbě je krém nejšetrnější i nejúčinnější formou. „Je připravován na míru, hormony mají naprosto identickou strukturu jako ty tělu vlastní, takže vedlejších účinků je minimum,“ upozorňuje primářka jediné certifikované anti-aging kliniky u nás, A2C, MUDr. Monika Golková. „Je šetrnější než klasická hormonální léčba, která se podává plošně. Ta u někoho funguje úplně, u jiného ne. To je důvod, proč ji někteří lékaři ani nedoporučují.“ Z krému se účinné látky uvolňují postupně. Na rozdíl od injekcí, které mají obrovskou nástupní hladinu, ale ta postupně klesá až pod normál. Krém neprochází trávicím traktem jako tablety, takže není třeba se bát poškození jater. Aplikace je příjemná a snadná k zapamatování: jednou denně krém nanesete místo, kde nejsou chloupky, nejčastěji na vnitřní stranu paží nebostehen. A látky se již vstřebají. Co všechno dokážou?


VLASY

Viníkem vypadávání vlasů nebo zhoršování jejich kvality je obvykle intoxikace těžkými kovy (olovo, kadmium, arzén), které způsobují i ekzém nebo vyrážku kolem úst a na krku. Může to být chybou stravy, ale také nekvalitní amalgámové plomby. Zjistí se to chemickým rozborem vlasu. Hormony obsažené v krému se s kovovými jedy dokážou vypořádat.

OČI

Opuchlá víčka a oteklý obličej, ale i hrubší hlas, zpomalené reakce, únava a deprese vycházejí ze snížené funkce štítné žlázy. Klíčové hormony, které můžou chybět v každém věku, jsou T4 (thyroxin), respektive aktivní T3 (trijodtyronin). Někteří lidé ale potřebují hlavně enzym, který přeměňuje T4 na T3.

OBLIČEJ

Mladistvá, pružná pleť vydrží díky „hormonu mládí“ DHEA, jehož tvorba slábne okolo čtyřicítky. Nedostatek se projevuje ochabnutím, ztrátou vláhy a energie. Člověka sice nic nebolí, ale necítí se nějak ve své kůži. Přicházejí problémy s klouby.

HORNÍ RET

Časem se objeví drobné svislé vrásečky. O vypnutost kůže se stará protivráskový estrogen. Ubyde-li, křehnou kosti, neboť estrogen je zapotřebí při tvorbě nové kostní tkáně. Hydratační a protizánětlivý progesteron zase brání otékání těla a tváře.

 

 

BŘÍŠKO/STEHNA

I ženy to znají. Dosud bezchybné tělo se začne bez příčiny zakulacovat, i když si nedopřávají ani kostku cukru navíc. U něžného pohlaví to způsobuje pohlavní hormon estrogen, který od 50 let ubývá. Organismus se pak snaží udržet dostatek hormonálně aktivní tkáně, kterou je mimo jiné také tuk.

BOKY

Může se stát, že jdete pod nůž nebo pod kanylu zbytečně. Viníkem bochánků, které si dáváte odstranit, může být také nedostatek růstového hormonu, který se plastickou operací nebo liposukcí nevyřeší. Upravuje poměr mezi svaly a tukem, ovlivňuje pevnost kůže, zvyšuje imunitu a rychlost myšlení. Mizet začíná kolem třicítky a každou další dekádu o 14 %.

 

 


PROČ je lepší krém namíchaný na míru

Známe to z běžných prášků. Všechny jsou stejné. Jednotné. Ale každý člověk je jiný. Hormony namíchané na míru, říká se jim bioidentické, odpovídají individuální potřebě. V krému je přesná dávka, která pomůže upravit hladinu i dalších důležitých hormonů: inzulinu, kortizolu, hormonů nadledvinek, štítné žlázy a pohlavních hormonů. Tím, že jsou tělu blízké a vítané, bioidentické hormony nijak nezatěžují organismus.

PROČ máme vůbec doplňovat hormony

Stárneme a pokles vlastní hormonální výroby nastává okolo 25 let. Od 30 let je pleť sušší, ztrácí pevnost, elasticitu a získává více vrásek. Používání kosmetiky s malými dávkami přírodních bioidentických hormonů dokáže zpomalit stárnutí až o 10 let. Hormonální aktivátory v krému povzbuzují funkci buněk tak, že ji až zdvojnásobí. Jen tvorba vrásek může takto klesnout až o 30 %! Příklad: růstový hormon. Od 20 let jeho koncentrace v těle klesá o 14 % každých 10 let. Úbytek se ještě zrychluje stresem, krátkým spánkem, přejídáním na noc. Z člověka se vytrácí asertivita, množí se úzkost, emoční labilita, pocity izolace. Někteří lidé přehánějí umělé doplňování růstového hormonu, což vede k otokům a bolestem kloubů, prstů, hlavy, brnění končetin. Paradoxně si tak sami ubližují.

 


PROČ si v noci dávat pozor na displeje

Oblíbeným hormonem mezi bohatými je melatonin. V cizině se sežene bez předpisu, hlavně na letištích. Vyrovnává totiž tzv. jat-leg, poruchu spánkového rytmu vzniklou cestováním mezi časovými pásmy. Špatné usínání obvykle působí stres. U zdravého člověka by se po odeznění stresových důvodů měl spánek normalizovat. Pokud ale stres trvá déle, rozvíjí se obava z usnutí. Lidé pak užívají hypnotika III. generace, jenže ta se nesmí brát déle než měsíc. Jinak narušují architekturu spánku, tlumí snovou fázi, člověk se ráno budí jako po opici. Vynechává mu paměť, logika. Bohužel většina lidí bere prášky na spaní v průměru 2 roky a třetina dokonce 5 let. Melatonin tyhle účinky nemá. Lze jej brát dlouhodobě a nevytváří závislost. U nás se prodává jen Circadin, lék s melatoninem (450 Kč), který je ale opět paušalizující a na každého nezabírá stejně. Nejlepší je vyrábět si melatonin mozkem. Mozek to dokáže v noci. Když se hladina hormonu zvýší, dostane tělo signál: „Můžeš jít spát.” Abychom měli melatoninu dostatek na zdravé spaní, musíme tělo vystavit opravdu velkému množství světla přes den. Proto se s podzimem spánek zhoršuje. Ten, kdo nekvalitně spí, častěji se probouzí a nemůže usnout, může produkci zvýšit tak, že se přes den vystaví stálému slunečnímu záření a v noci úplné tmě v ložnici. Stačí i dvě hodiny sledování podsvíceného displeje a v těle se potlačí produkce melatoninu. Podobně na mozek působí LED osvětlení. Nejsnazší je nechat přístroje v jiné místnosti, budit se na budík, vystěhovat z ložnice i televizi, do lampiček dát klasické žárovky a do oken tmavé závěsy a žaluzie.

 

 

Zdroj: časopis First Class