Regenerační medicína


Vědci ve sterilních laboratořích zkoumající pod mikroskopy buňky, které mají lidem zajistit dlouhotrvající mladistvý vzhled a zdravím překypující organismus. Může se vám to zdát jako scéna z povedeného sci-fi filmu, v blízké době se to může stát prostou realitou.
 

Použití kmenových buněk v boji proti procesu stárnutí a v rámci obnovy poškozených tkání není úplně novou myšlenkou. Terapii pomocí kmenových buněk kdysi na Švýcarské klinice podstupoval i Charlie Chaplin, tehdy šlo o kmenové buňky získané z tkání ovcí. Nyní výzkum kmenových buněk stále pokračuje, jejich účinnost si už sami můžeme úspěšně ověřit při léčbě některých onemocnění krve. Nově s jejich pomocí zvládneme bojovat také proti nejméně příjemnému procesu našeho života - stárnutí. 


Kmenové buňky zblízka
 

Představte si kmenové buňky jako malé pilné pracovníky, kteří se ze všech sil snaží, aby organismus správně fungoval. Embryonální kmenové jsou všemocné. Dokáží vytvořit jakoukoliv tkáň a orgán. Dospělé kmenové buňky ale vznikají po celý náš život. Nazývají se multipotentní, protože mohou vytvořit pouze některé tkáně a jejich účinnost je již omezená. Přesto ale zůstávají významným zdrojem regenerace a sebeobnovování našeho těla. V dospělosti je největším zdrojem kmenových buněk kostní dřeň a tuková tkáň.

Běžně se nacházejí také v periferní krvi, ale tam jich je pro účely regenerace pouze málo.


Budoucnost preventivní lékařské vědy třetího tisíciletí


 

 

 

Jak to všechno začalo?


Mezi průkopníky buněčné terapie patří švýcarská Clinique La Prairie založená roku 1931 Dr. Paulem Niehansem.

Klinika od samého založení působila jako lázeňské a zdravotní centrum, které se kromě jiného zabývalo i léčbou pomocí extraktů kmenových buněk získaných z různých tkání ovcí a ovčích embryí. Čerstvé živočišné kmenové buňky (postupně byly používány především buňky získané z jaterní tkáně ovčích embryí) byly podávány pacientům jako omlazující prostředek, který povzbuzoval jejich imunitní systém a napomáhal v rekonvalescenci. Tato anti-aging metoda přinášela nečekané výsledky a postupně se stala známou po celém světě pod pojmem revitalizace.

Mezi klienty kliniky patřilo během jejího více než osmdesátiletého působení mnoho známých osobností. Mimo jiné například Carlie Caplin, Marlene Dietrich či Charles de Gaulle.

Lék ve vlastním tuku


Možná vás to šokuje, ale lék se nachází přímo v našem těle – a to v tuku, který nás v určitých partiích často tolik trápí. Takzvané mesenchymální kmenové buňky dokáží vytvořit novou cévu, chrupavku, nebo dokonce i nervovou buňku a opravit tak chyby, které v našem organismu vlivem stárnutí vznikly. Jejich odběr z tukové tkáně je prováděn bezbolestnou tumescentní liposukcí. Zákrok se tudíž provádí pouze v lokální anestezii a zbytečně nezatěžuje organismus celkovou narkozou.

Pracují přímo na míru


Výhodou terapie kmenovými buňkami je, že pronikají k cílené buňce a účinkují přesně na tom místě, kde je jejich efekt očekáván. Na jiném místě neúčinkují, tím se minimalizují nežádoucí vedlejší efekty.

 

 

Syndrom křehkosti


Civilizační vývoj a pokrok v medicíně vede ke zvyšování naděje dožít se vysokého stáří a střední délka života se prodlužuje. Absolutně i relativně přibývá lidí starých i velmi starých a dlouhověkých.

V současné době probíhá v USA a také u nás studie, zaměřená na tzv. Frailty syndrom – syndrom křehkosti.

Tento stav je charakterizován ochabnutím svalové hmoty, větší slabostí, únavností, špatnou tolerancí zátěže a celkovým zpomalením reakcí. Odhaduje se, že zvýšená „křehkost“ se vyskytuje u 7 % lidí ve věku 65 let a u 25 % ve věku 75 a více let. Regenerační medicína a kmenové buňky jsou nyní nadějí zlepšení tohoto stavu.


Terapie oblíbená mezi celebritami


Léčbu kmenovými buňkami dnes podstupuje spousta filmových hvězd a celebrit, které si mladistvý vzhled a vitalitu jednoduše udržet musí. Patří mezi ně kontroverzní kráska Kim Kardashian, tenisová hvězda Rafael Nadal nebo herečka Suzanne Somers, která se proslavila komediálním seriálem Krok za krokem. A vzpomínáte na pohledného představitele Supermana, herce Christophera Reevea, který po nešťastném pádu z koně zůstal ochrnutý na celou spodní polovinu těla? I on se o využití kmenových buněk velmi zajímal, byl totiž přesvědčen, že mu umožní znovu chodit.

Výjimky nejsou ani v minulosti, kdy terapii pomocí kmenových buněk podstupoval nejslavnější představitel grotesek, Charlie Chaplin. Ve Švýcarské klinice se léčil pomocí kmenových buněk získaných z tkání ovcí a podle jeho slov mu tato terapie umožnila oženit se a mít děti po překročení sedmdesátky.

 

 

 

Léčba s minimem nežádoucích účinků


Na rozdíl od otravného polykání prášků si při léčbě kmenovými buňkami oddychneme od nepříjemných vedlejší efektů. Výhodou terapie totiž je, že proniká pouze cíleně k poškozené buňce a na jiných místech neúčinkuje. 

Protože se jedná o vaše vlastní kmenové buňky, odpadá riziko alergických reakcí a imunologické nesnášenlivosti. I při užívání kmenových buněk je však důležité dbát určitých zásad! 

„Omlazující ani regenerační terapii nedoporučuji těhotným ženám ani lidem s akutními zdravotními potížemi, jako je akutní zánět nebo onkologické onemocnění,“ varuje MUDr. Golková.