Čas je v hlavě - Harper's Bazaar

Lidstvo se snažilo najít klíč k věčnému mládí po staletí a nikdy nebylo blíž než nyní. Zpomalením procesu stárnutí se zabývá celý medicínský obor. Jaké jsou žhavé novinky anti-agingu? 


Populace stárne. To je fakt celkem nevyvratitelný, protože za ním stojí všeříkající čísla. V současné době je starší šedesáti let jeden člověk z deseti. Podle předpovědi odborníků však budeme jako lidstvo rychle stárnout i nadále – předvídají, že v roce 2050 to bude už jeden z pěti.

Anti-aging medicína je relativně nová specializace. Zaměřuje se především na to, jak dosáhnout co nejlepšího zdravotního stavu člověka a zároveň zpomalit proces stárnutí jako takový. Tato medicína omlazuje organismus zevnitř i navenek a zabývá se také různými nuancemi, které klasická medicína neřeší. Bez jakýchkoli rozkolů se v ní potkávají zdánlivě neslučitelné světy východní a západní. Nečekejte žádné šarlatánství. Vše je podloženo nejnovějšími výzkumy a fakty.

„Stárnutí organismu začíná již od dvaceti pěti let věku. Anti-aging medicína je především prevencí. Je určena všem, kteří si váží svého zdraví, energie a vitality a chtějí si je udržet až do pokročilého věku. Abychom se cítili dobře ve stáří, je potřeba na tom začít pracovat od mládí,“ vysvětluje hlavní poselství oboru MUDr. Monika Golková a dodává: „Ovšem zároveň nikdy není pozdě začít se o sebe starat. Nemůžeme sice vrátit poškození a degenerativní změny, které nastaly, ale zdravotní stav lze zlepšit i v pokročilém věku.“ 

 

 

Ve víru nových objevů

Když se řekne anti-aging, většina laiků si představí krémy proti vráskám, případně návštěvu kosmetického salonu či plastického chirurga. Anti-aging medicína je však komplexní preventivní přístup, který akceptuje revoluční lékařské metody od zjišťování nesnášenlivostí potravin a alergií přes testování hormonů a mozkových neurotransmiterů až po nejnovější genetiku a měření délky telomer. „Využívá vlastního regeneračního potenciálu našeho těla a lékaři jsou na základě výsledků testů schopni připravit léčbu přímo na míru. Když je člověk zdravý, je plný energie a vypadá dobře. Ačkoli krémy proti vráskám vás můžou zkrášlit, rozhodně vás nezachrání před nemocí,“ popisuje rozdíly mezi kosmetikou a skutečným anti-agingem MUDr. Monika Golková, jež je hlavní propagátorkou tohoto přístupu v Česku. Je to právě ona, kdo otevřel v Praze první certifikovanou Anti-aging kliniku a díky studiu v zahraničí přivádí do Česka neustále i nejnovější objevy a postupy.

„Anti-aging medicína je nejrychleji rostoucí lékařský obor a novinek máme celou řadu. V současné době jsme například schopni změřit biologický věk orgánů na základě vyšetření konečků chromozomů, tedy délky telomer. Dokážeme také podpořit produkci telomerázy, což je enzym, který tyto konečky chrání. Jsme schopni velice podrobně vyšetřit mozkové neurotransmitery a pozitivně ovlivnit stres, úzkosti nebo deprese. Na základě komplexních hormonálních rozborů vytváříme léčebné bio-identické hormonální krémy přímo na míru.“


Velký rozvoj zaznamenala také genetika. Díky nejnovějším objevům jsme schopni vyšetřit nejen závažná genetická onemocnění, ale například talent senzor. Ten analyzuje geneticky podmíněný talent dítěte a pomáhá rodičům zaměřit se na rozvoj tohoto vrozeného talentu. „Nebo využíváme epigenetický senzor, který se nezaměřuje na strukturu genu, ale na jeho regulaci. Zjistíme tak, jaký životní styl nám umožní vyhnout se propuknutí určité nemoci pomocí regulace vlastního genu. Můžeme testovat rizika pro deprese, syndrom vyhoření a preventivně zasáhnout ještě před propuknutím nemoci. A samozřejmě jsme schopni otestovat devět různých faktorů stárnutí s cílem vytvořit individuální sérum pro pokožku, které bude působit přímo na naše nejslabší místo. Někdo má velký problém s vráskami, jiný zase s povolenou pokožkou a podobně,“ dodává lékařka. 

Anti-aging medicína se věnuje především prevenci. Nemá za cíl léčit nemocné, ale nemocím předcházet. I přesto si musí primářka Kliniky A2C poradit také s již nemocnými pacienty: „Samozřejmě že k nám na kliniku přicházejí i nemocní lidí, kteří to zkusili již všude a jinde jim nepomohli. Pak je potřeba provést důkladné vyšetření a řešit příčinu nemoci. K anti-agingu patří také regenerační medicína, která využívá potenciálu dospělých kmenových buněk a schopnosti vlastní regenerace těla.“ Všechna vyšetření v medicíně, nejen té bojující proti stárnutí, jsou finančně velmi nákladná. Jelikož je však obvykle hradí zdravotní pojišťovna, skutečné ceny nám většinou zůstanou utajeny. Anti-aging medicína se však nachází v jiné situaci. Je zhruba deset až patnáct let před klasickou medicínou. Testy, které využívá, jsou k dispozici především v zahraničí a bude ještě nějakou dobu trvat, než je bude pojišťovna hradit. 

 

 


TAJEMSTVÍ NAŠEHO MOZKU


Naše tělo je jedna velká záhada. Ovšem ta největší tajemství se skrývají v mozku. Je to právě on, kdo nás bolestí upozorňuje na problémy vyskytující se kdekoli v organismu. Díky mozku spíme, dokážeme jíst, mluvit, cítit se šťastní... 

Za vším stojí tzv. neurotransmitery, látky, které se tvoří v nervové soustavě. Z té jsou vyplavovány do krevního řečiště a následně pak do celého těla. Jsou to obrazně sluhové řídicích buněk centrální nervové soustavy, od které převezmou nervové vzruchy a donesou je až k řízeným buňkám svalů, žláz či dalších tkání. 

Tyto řízené buňky pak mají na povel nejen naše orgány, ale také mysl. Mezi nejznámější neurotransmitery patří dopamin, který je zdrojem mozkové energie. Pocit štěstí a dobré nálady zajišťuje serotonin a zklidnění organismu navozuje GABA. Správné fungování paměti má pak na svědomí látka zvaná acetylcholin. Neurotransmiterů je ale víc. Pokud jsou v těle v nerovnováze, je jich málo, nebo naopak příliš, vznikají potíže. Většinu z nich známe pod hromadným označením psychosomatické poruchy. Patří sem nejčastěji bolesti břicha, hlavy, vyčerpanost nebo třeba poruchy nálady a ztráta schopnosti se koncentrovat. „S dysbalancí neurotransmiterů se dává do souvislosti i duševní vyhoření, syndrom únavy, propuknutí Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy nebo Alzheimerovy nemoci,“ vysvětluje primářka Anti-aging kliniky A2C Monika Golková. 

Hodnoty neurotransmiterů se zjišťují laboratorním rozborem krve nebo moči a na základě výsledků se může přistoupit k léčbě. Jakmile se podaří hladinu obnovit a ustálit do normálu, dochází ke zpětné aktivizaci mozku. „Vzdáleně by se tento proces dal přirovnat k restartování počítače,“ uzavírá lékařka.

Když se nad tím zamyslíme..., nebylo by lepší navštívit lékaře ještě v okamžiku, kdy se sice cítíme dobře, ale kdy už také víme, co nám výhledově hrozí? Díky anti-aging medicíně máme šanci odhalit problém mnohem dřív, než vůbec propukne.